Bilgi Fabrikam

Denetimli Serbestlik Nedir?

Şüpheli, sanık ve hükümlülerin tutuklanmasını veya ceza infaz kurumunda cezasını çekmesi yerine kendi evi ve sosyal çevresi içinde cezasını yerine getirmesidir. Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde denetimi ve takibinin yapılmasıdır. Yükümlülerin tekrar suç işlemelerini engelleyerek kişilerin topluma kazandırılmalarını amaç edinen kurumdur. Şüpheli, sanık ve hükümlülerin takibi elektronik kelepçe, kolluk güçleri (emniyet-jandarma) ve infaz ve koruma memurları tarafından yapılmaktadır.

Suça karışmış kişilerin toplumda uyum içinde yerini alması için eğitim-iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Eğitim-iyileştirme çalışmaları bireysel görüşmeler, seminerler, programlar (SAMBA, ÖFKE KONTROLÜ, HAYDE vs), vaka sorumlusu görüşmelerinden oluşmaktadır. Eğitim iyileştirme çalışmaları öğretmen, sosyolog, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, infaz ve koruma memurları ile yerine getirilmektedir.

Denetimli serbestlik altındaki yükümlü ailesi, sosyal çevresi ve işinden uzak kalmayarak daha hızlı bir şekilde toplumla bütünleşmesini amaç edinmektedir. Bu açıdan kişinin tekrar suç işlemesini önlemek içinde çağdaş bir infaz sistemi olarak görülmektedir.

Denetimli Serbestlik Şartları, Kimler Denetimli Serbestlikten Faydalanabilir?

*Adli Kontrol Şartı ve Adli Kontrolden Faydalanma Şartı

Şüpheli ve sanığın tutuklanması durumunda telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacağı düşünülen durumlarda Adli Kontrol tedbirleri uygulanır. Tutuklama yerine tutuksuz yargılanıp bazı yükümlülükler verilerek toplum içinde şüpheli ve sanığın takip edilmesidir. Yani kişi işlediği suçtan dolayı tutuklanmayıp yargılanmaya devam ettiği hallerde şüpheli ve sanığa verilen yükümlülüklerdir. 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre şüpheli, sanık hakkında işin önemi, verilmesi beklenen ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olmaması halinde, tutuklama kararı verilemez. Bunun yerine adli kontrol ile şüpheli veya sanık takip edilir. Şüpheli ve sanığın tutuklama yerine adli kontrol ile serberbest bırakılmayı isteme hakkı vardır.

*Bir yıldan daha az hapis cezası alanlar (seçenek yaptırımına çevrilebilir)

*İki yıldan daha az hapis cezası alanlar (güvenlik tedbiri verilebilir)

*Cezaevinde koşullu salıverilmesine bir yıl kalmış hükümlüler

Kısa bir süre ceza infaz kurumunda iyi halli geçiren hükümlüler (5275 sayılı İnfaz Kanunu’na göre)

*18 aydan daha az hapis cezası alanlar (01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlar)

*3 yıldan daha az hapis cezası alanlar (0-6 yaş arası bir çocuğu bulunan kadınlar)

*Dört yıldan daha az hapis cezası alanlar (01.07.2016 tarihinden önce işlenen suçlar)

*54 aydan daha az hapis cezası alanlar (maruz kaldıkları ağır hastalık veya yaşlılık nedeniyle hayatlarını yalnız sürdüremeyenler)

*Suça Sürüklenen Çocuklar

*Uyuşturucu madde kullanan kişiler

*Adli Para Cezası alan kişiler

Kaynak: https://www.denetimliserbestlik.org/

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.