Bilgi Fabrikam

Ev Arkadaşı İle Yaşamak

Yıllarca aileyle yaşadıktan sonra yepyeni bir hayatta yepyeni bir insanla ev arkadaşlığı yapmak kolay değildir. Ev yaşamı süresince yemek ve temizlik yapmak gibi işler öğrencilerin genelde korkulu rüyasıdır.  Yemek yapmayı seven bir ev arkadaşınızın olması üzerinizdeki yükü hafifletecektir. Örneğin malzemeleri sizin alıp yemeği onun yapması ile ortak bir paydada buluşabilir ve iki tarafın da mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Yine bunun gibi bir duruma örnek verirsek temizlik yapmaktan sıkılmayan bir ev arkadaşınız varsa temizlikle ilgili işleri onun yapmasını isteyebilir, siz de eve başka şekilde katkıda bulunabilirsiniz.

Ev arkadaşınızla aynı evi paylaştığınız süre boyunca iki tarafın da arkadaş çevresinin zaman zaman evi ziyaret etme hatta evde kalma durumu olabilir. Ev arkadaşınızı ne kadar çok severseniz sevin, bulunduğu sosyal çevreden rahatsızlık duyuyorsanız bu kişileri kendi evinizde görmek sıkıntı yaşamanıza sebep olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için ya arkadaşınızla konuşup bazı kurallar koymalı ya da en başından aynı evi paylaşmamalısınız.

Bir evde yaşamak, beraberinde büyük sorumluluklar getiren bir durum. Kiranın zamanında yatırılması ve unutulmaması, faturaların takip edilmesi, temizliğin yapılması, bulaşıkların yıkanması gibi durumlarda iki tarafın kendine düşen görevleri eksiksiz yapması gerekiyor. Bu noktada en önemli şeylerden birisi de sorumluluk sahibi olmak. Ev arkadaşınız bu tip görevlerinin erteleyen, üzerinde durmayan biri olursa bütün stresi siz yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Bu nedenle güvendiğiniz, ev hakkında bir sorun çıktığında yanınızda olacağını bildiğiniz birisini ev arkadaşı olarak seçmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır. Üzerinize aldığınız sorumluluk belki de evli bir insanın üzerine aldığı sorumluluktan daha fazla belki eşiniz size ev neden dağınık, bu misafirler ne, neden bulaşığı yıkamadın diye çıkışmaz ama ev arkadaşınız size bunları söyleyebilir. Ama her ikinizin de kuralları varsa ve buna uymak için oturup her şey usulüne göre konuşulduysa ve gereğinden fazla bir samimiyet yoksa bence işler olduğundan daha iyi gidiyor tabi ki bir yılda olsa eve çıkıp sorumluluğu almak gerekmektedir özellikle evlenmeyi çok fazla isteyenlerin evlenmeden önce ev arkadaşlığı yaşamasında fayda var.

Ayrıntılı bilgi için: https://evde.org

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.