Bilgi Fabrikam

Karton Çanta

Karton çanta, firmalar tarafından reklam amaçlı kullanılan ham maddesi kağıttan yapılan özel üretim çantalardır. Günümüzde naylon poşetlerin ücretli olmasıyla beraber firmalar tarafından fazlaca ilgi görmektedir.

Karton Çantalarda Kullanılan Karton Türleri

Karton çantalarda en çok tercih edilen kağıt türü Amerikan Bristol kâğıttır. Tercih edilme sebebinin en büyük sebebi dayanıklı oluşudur. Bu kağıt türünün bir tarafı mat diğer tarafı ise parlaktır ve oldukça serttir. İki tarafı da beyaz renk olan bu kağıtlar matbaalarda da en çok kullanılan kağıt türü.

Diğer bir kağıt türü de geri dönüşümlü Kraft kartondur. Bu kağıt türünün tercih edilmesinin sebebi ise maliyetinin düşük olması. Çünkü bu karton geri dönüşüm ile tekrar üretilir ve rengi gridir. Kuşe karton mat ve parlak olmak üzere ikiye ayrılır. Kroma kartonlar, maliyeti en düşük ve hesaplı karton çeşididir. Çünkü baskı yüzeyi beyaz ve içe doğru gridir. Fiyat politikasından sebep firmalar tarafından fazlaca tercih ediliyor.

Karton Çanta Kullanım Sebepleri

Karton çantaların firmalar tarafından tercih edilmesinin en büyük sebebi, firmanın reklamını ücretsiz olarak yapıyor olmasıdır. Karton çantalar naylon poşetlere göre daha pahalıdır fakat iyi bir reklam için gereklidir. Düşünülürse tüm şehirde firmaların adını insanlar ellerinde taşıyan bir yardımcıdır.. Ayrıca müşterilere de karton çanta vererek kaliteli hizmet vermiş olunuyor. Böylelikle firma müşterilerin gözünde prestij artışı sağlıyor. Özellikle kadın müşteriler tarafından saklanan ve kullanılan bu çantalar kimi için lüks olmanın göstergesi.

Plastik Poşet ile Karton Çanta Kıyaslaması

Naylon poşetler doğada yaklaşık 100 yıl gibi bir sürede doğada yok olmakta. Fakat karton çanta hammaddesi ağaç olduğu için ve geri dönüşümle tekrar kazanıldığı için tercih sebebidir. Karton çantalar ayrıca görüntü açısından da naylon poşetlere göre daha şık duruş sergiliyor. Tasarım olarak da göze daha çok hitap ediyor.

Karton Çanta Nasıl Üretilir?

Karton çanta imalatında tamamen seri üretim durumu söz konusu değildir. Yarı makine yarı insan gücüyle üretimi yapılır. El emeği olan karton çantalarda bu yüzden maliyet daha yüksektir. Karton çantalarda kağıdın kalın olması çantanın kalitesini artırır ve uzun süre dayanaklı olmasını sağlar. En dayanıklı çanta malzemesi ise Amerikan Bristol kâğıtlardır ve kağıtlar ile yapılan çantanın ağırlığı 230 gramdır. Ağırlık tercihe göre de değişkenlik gösterebilir.

Karton Çanta Baskılarında Hangi İşlemler Uygulanır?

Karton çanta baskılarında çeşitli seçenekler mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz. Varak baskı, altın, gümüş, yaldız seçenekleri bulunur. Gofre baskı, logolara yazı stili olarak kabartma uygulaması. Beyaz ve natura Kraft, karton çantanızın sap ve gövde renginde değişiklik yapabilirsiniz. Lak, karton çantanın istediğiniz bölgesine parlaklık verebilirsiniz. Ayrıca özel kesim, kurdele gibi bol kaliteli ve zarif karton seçenekleri de mevcut.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.