Bilgi Fabrikam

Uykuyu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yaşamın en önemli ihtiyaçlarından birisi de sağlıklı bir uykudur. Birçok farklı etken uykunun verimini bozabilmektedir. Sırt ağrısı, boyun ağrısı ya da diğer etkenlerden dolayı uykunun iyi bir şekilde alınamaması da kişinin gün içerisindeki performansını düşürebilmektedir. Yorgunluğunuzu atmak ve güne dinç uyanmak istiyorsanız sizlere bu yazımızda sağlıklı bir uyku için öneriler sunuyoruz.

Yatak ve Yastık Seçimi
Yatak seçiminizi vücudunuza ve sağlığa uygun yapmalısınız. Yatağınız ne çok sert, ne de çok yumuşak olmalıdır Bu nedenle yatak seçiminizde görünüme değil daha çok yatağın rahatlığına özen göstermelisiniz.
Yatak seçimi kadar önemli olan bir diğer nokta da yastık seçimidir. Yastığınız boyun boşluğunu desteklemelidir.

Uyku Pozisyonu
Uygun pozisyonda yatmak da size rahat bir uyku avantajı sağlayacaktır. Özellikle yan pozisyonda ve dizlerinizi hafif karına doğru çekerek uyumak omurga gerilimini düşürerek iyi bir uyku uyumanızı sağlar.

Tuvalet İhtiyacı
Rahat uykunuzu bozan en önemli nedenlerden birisi de gece boyu uykuyu bölen tuvalet ihtiyacıdır. Eğer bu sorundan kurtulmak istiyorsanız uyumadan 2-3 saat önce bir şeyler yiyip içmeye son vermelisiniz.

Hekim Desteği
Uyumadan önce birkaç saniye zihninizi dinlendirin ve mutluluk veren anılarınızı düşünerek kendinizi rahatlatın.
Sağlıklı bir uyku için öneriler sizi hala iyi bir uykuya kavuşturmadıysa bu durumda mutlaka uzman bir hekimden destek almanızı öneririz. Aksi halde uyku düzeninizi etkileyen bir sağlık problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.